18 listopada 2019

Wybraliśmy się do Muzeum Wojska Polskiego. Znajduje się ono w Warszawie na al. Jerozolimskiej 3. Powstało w 1920r. i posiada ponad 250 tysięcy eksponatów. Niestety nie mogliśmy wejść do środka, więc oglądaliśmy maszyny znajdujące się na zewnątrz. Zbiór sprzętu wojskowego zawiera 4000 zabytków. Można oglądać prawie cały sprzęt ciężki – lotnictwo, pojazdy, broń pancerna. Do lotnictwa należą między innymi: TS – 8 Bies, PZL – 130 Orlik czy MiG – 23. Za to najciekawszych polskich pojazdów pancernych znajdujących się na ekspozycji plenerowej muzeum należą: tankietka TKS i powstańczy samochód pancerny „Kubuś”. Natomiast z pojazdów obcych, używanych przez polskich żołnierzy należy pamiętać o: czołgu T – 34 z 1942r., czołgu IS – 2, kanadyjską wersję czołgu Sherman „Grizzly”, samobieżną haubicoarmatę „Sexton” oraz samobieżne działo SU – 57 (T-48), a także powojenna, jedyną w Polsce, radziecką amfibię BAW.

– Kalina Gołębiowska i Aleksandra Iwańczuk