23 kwietnia każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Uroczystość ta obchodzona jest w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, więc to także święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek oraz Czytelników.

    W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

    Święto książki wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa  de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę. W Hiszpanii od 1930 roku Dzień Książki to oficjalne święto, w tym dniu czyli 23 kwietnia zgodnie z tradycją wręczano kobietom czerwone róże jest to symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.

Dziś książkę i róże może dostać zarówno kobieta jak i mężczyzna.

    Światowy Dzień Książki to pozytywne święto, które warto zacząć od sprawienia sobie przyjemności. Zachęcamy wszystkich, którzy lubią czytać książki, by podzielili się z przyjaciółmi, koleżanką, kolegą swoimi fascynacjami książkowymi, zorganizowali wspólne głośne czytanie, koleżeńską wymianę książek. Osoby, które mają opór przed sięgnięciem po książkę, zachęcamy by poprosiły czytających o polecenie ciekawej książki.

   Tego dnia odbywało się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowywały rozmaite akcje promocyjne. Niestety w tym roku z powodu pandemii wydarzenia związane z obchodami tego święta odbędą się tylko w Internecie.

Zachęcamy do uczczenia tego pięknego święta z dobrą książką w dłoniach!

Dla chętnych książeczka do zrobienia w domu.

https://www.facebook.com/blogpanimonia/videos/692464354855991/