Pierwszy raz Dzień Ziemi świętowany był 22 kwietnia 1970 w Stanach Zjednoczonych. W masowych protestach nawołujących do ochrony klimatu udział wzięło ponad 20 milionów Amerykanów. Tego samego roku powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i podpisano wiele aktów prawnych, których celem była ochrona zagrożonych gatunków.

To wyjątkowe święto ma uświadamiać politykom oraz obywatelom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. To dzień, w którym jest przestrzeń do rozmowy na istotne tematy: zwraca uwagę na zmiany klimatyczne, przeludnienie, brak dostępu do wody pitnej dla wielu milionów obywateli świata, problem zanieczyszczenia środowiska, wymierania gatunków.

Zwykle Dzień Ziemi jest również wielkim świętem wspólnego sprzątania świata.

Takie akcje prowadzone są corocznie wiosną, ich celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.

Na obchody składa się również wiele  wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.

Co roku w szkołach podczas specjalnie zorganizowanych zajęć uczniowie wychodzili na zewnątrz i razem z opiekunami oczyszczali wybrany teren z odpadków i śmieci. Zazwyczaj były to lasy, łąki lub tereny zielone w miastach.

W wielu miastach w Polsce z okazji Dnia Ziemi organizowano wspólne sadzenie drzew. Wiele stowarzyszeń na całym świecie organizowało także różne manifestacje, konferencje czy pokazy.

Dzień Ziemi 2020 – czas koronawirusa

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, ten wyjątkowy dzień będzie wyglądać inaczej.

Podobne wydarzenia ze względu na pandemię nie mogą się odbyć. Ale paradoksalnie właśnie teraz Ziemia dostaje od nas wiele cenniejszych prezentów. To, że ze względu na koronawirusa ograniczamy naszą działalność i ruchliwość, daje Ziemi zdrowy oddech.

Zdjęcia satelitarne NASA pokazują radykalną poprawę atmosfery nad Chinami i Europą Zachodnią. Do kanałów Wenecji powróciły ryby, a w okolicach polskich miast obserwowane są gatunki zwierząt, które rzadko zapuszczały się tak blisko cywilizacji.

Zamknięci w domach mamy też okazję bardziej docenić tegoroczną wiosnę. Wielu z nas tęsknie spogląda za okno i nie może doczekać się zniesienia obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii. W tym roku jak nigdy wcześniej możemy zastanowić się nad niszczącym wpływem ludzi na środowisko, dostrzec zjawisko najgorszej od lat suszy czy zauważyć wyrzucane na ulicę jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne!