Nie od dziś wiadomo, że pies to prawdziwy przyjaciel człowieka. Przedstawicieli różnych ras tego gatunku, jak husky, labrador czy owczarek, możemy spotkać w wielu domach. W swoich mieszkaniach często mamy również koty, chomiki, świnki morskie oraz rybki. Okazuje się jednak, że lista zwierząt, które możemy legalnie trzymać w domu, jest znacznie dłuższa. Choć gatunki drapieżne i jadowite są poza naszym zasięgiem, każdy z nas może znaleźć sobie egzotyczną alternatywę. Dziś chciałabym napisać o egzotycznych zwierzętach, które można legalnie trzymać w domu.  Może właśnie za Waszą ścianą czai się wąż lub pająk?

 

Tchórzofretka to chyba najmniej egzotyczne zwierzę, z tych, które się tutaj pojawi. Te pupile są niesamowicie inteligentne i ruchliwe. Są urocze, mają jednak swój specyficzny zapach, dlatego nie każdy się na nie decyduje.

Pająki również znajdują w naszym kraju duże grono zwolenników. Jednak w większość ludzi budzą lęk. Jeśli posiadacie takiego pupila, może nie warto chwalić się nim chwalić przy niedzielnym obiedzie z rodziną 😉

Węże potrafią przyprawić o zawał niejednego. Nie zraża to jednak ich fanów. Zwolennicy tych zwierząt potrafią inwestować w swoich podopiecznych niemałe pieniądze. Samo terrarium, czyli dom dla węża, to wydatek sięgający kilkuset złotych. Jednakże węże uznawane są za zwierzęta niezwykłe i tajemnicze, maja swoich zwolenników.

Kameloeony coraz częściej można spotkać w polskich domach.

Dobrym rozwiązaniem dla miłośnika egzotycznych gatunków będzie skunks. Jest to zwierzę dość leniwe, ciche i spokojne. Bardzo lubi czułości i kontakt z człowiekiem. Wiele osób obawia się adopcji skunksa ze względu na nieprzyjemny zapach – nie ma jednak powodu do zmartwień! Skunksy z hodowli są pozbawione gruczołu odpowiedzialnego za smród już w pierwszych tygodniach życia.

Jeżyki w ostatnich latach podbiły serca miłośników zwierząt. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się adoptować je pod swój dach. W Polsce jest to możliwe, choć należy pamiętać, że hodowla jeża nie należy do najprostszych. Afrykański jeż pigmejski w warunkach domowych dożywa około 8 lat. Powinien mieszkać w ogrzewanym terrarium, żywi się zaś małymi owadami, owocami i korzonkami roślin. Z reguły jeże są przyjacielskie i łagodne w usposobieniu, jednak trzeba mieć na uwadze, że żyją przede wszystkim nocą – mogą więc wtedy hałasować, a za dnia nie być aż tak towarzyskie.

 

Bez wątpienia każde zwierzę znajdzie swoich zwolenników. Przed decyzją o hodowli zwierzaka trzeba jednak pamiętać, że zwierzątko nie jest rzeczą i podejmowanie się opieki to spora odpowiedzialność.