Podróże to najlepsza nauka życia i jednocześnie jedna z najlepszych pasji, jakie możemy przekazać naszym dzieciom. Podróże i przeżyte podczas nich przygody dają szansę zrozumienia nieznanego, rozwijają wrażliwość i pokazują, że istnieje coś więcej niż tylko dom, szkoła, plac zabaw i park, po którym codziennie spacerujemy. A także przyczyniają się do budowania silniejszych więzi, bo nic tak nie zbliża jak wspólne doświadczenia. Przecież dzieci to najwytrwalsi odkrywcy, ciekawi świata wszędzie i o każdej porze. Warto więc postawić na poznawanie świata.

NELA MAŁA REPORTERKA

Seria książek albumowych zawierających wspomnienia z podróży.

Nela kilkuletnia podróżniczka, prostym i przystępnym językiem opowiada dzieciom swoje przygody, które przeżyła w wielu różnych częściach świata.  Jej obserwacje dotyczą zwierząt oraz życia ludzi, szczególnie dzieci. Historiom towarzyszą śliczne zdjęcia i ilustracje.

W swojej książce „Dziesięć niesamowitych przygód Neli” młoda podróżniczka opowiada o swoich przygodach, przemierzając: Etiopię, Zanzibar, Tanzanię, Kenię, Tajlandię, Kambodżę, Malezję, Indonezję, Filipiny, Peru, Boliwię i Chile. Młody czytelnik uruchomi swoją wyobraźnię podczas lektury.

Wspaniała lektura dla całej rodziny.

DZIENNIK ŁOWCY PRZYGÓD – Szymon Radzimierski

 

Nie tylko dziewczynki podróżują po świecie. Również chłopcy mają ekstremalne przygody. Jednym z młodych podróżników jest Szymon Radzimierski, który zabierze nas w egzotyczne zakątki świata. Ten dziesięciolatek, fan egzotycznych zwierząt przemierzył razem z rodzicami pół świata. Z tych wypraw powstały książki o ekstremalnym Borneo i Etiopii. W książkach Szymon opisuje swoje przygody, czasem przerażające, a czasem zachwycające. Nurkuje z wężami wodnymi. Nie boi się nawet tych jadowitych. Modliszkę ratuje, żeby nie utonęła, a sam staje się zabawką dla młodego orangutana, który strzela z jego gumy od majtek! Dotyka wypływający z drzew kauczuk i wącha korę cynamonowych drzew. To tylko namiastka przygód dziesięcioletniego chłopca, który wraz z rodzicami przemierza tropikalne Borneo. To opowieści, w których dużo się dzieje, jest tu dużo emocji, entuzjazmu, zachwytu, czasem przerażenia i ciekawości żądnego przygód chłopca. W książce jest dużo ciekawych zdjęć, ilustracji, rysunków, a nawet komiksów, dzięki czemu czytanie nie jest nudne, a wręcz przeciwnie, ciekawe i wciągające. Doskonała książka do czytania całą rodziną.

AFRYKA KAZIKA – Łukasz Wierzbicki

  

Fascynująca podróż przez Afrykę z Kazimierzem Nowakiem, podróżnikiem, który w pierwszej połowie XX wieku przemierzył ten niezwykły kontynent m.in. … na rowerze. Książka napisana jest prostym językiem, a przygody głównego bohatera są wciągające, zabawne, a nierzadko przyprawiają o dreszczyk emocji. Wszystkie te wydarzenia miały miejsce naprawdę i może się zdarzyć, że po przeczytaniu całej książki, stwierdzicie że chcecie w przyszłości zostać zawodowym podróżnikiem.

MACHINĄ PRZEZ CHINY – Łukasz Wierzbicki

Druga powieść przygodowa oparta na prawdziwej historii. Książka to niezwykła opowieść o szalonej parze Halinie i Stachu, która wyrusza w podróż do Chin na motorze. Wyprawa miała miejsce w połowie XX wieku. Książka zabawna, pełna zdumiewających przygód i napisana bardzo przystępnym językiem. Lektura dla całej rodziny.

OCEAN TO PIKUŚ – Łukasz Wierzbicki
Kolejna książka to oparta na faktach opowieść o Aleksandrze Dobie – ciekawym i charyzmatycznym podróżniku, który jako pierwszy człowiek przepłynął kajakiem Atlantyk z kontynentu na kontynent. Piękne, niesamowite ilustracje, kolory i ciekawe anegdoty zachęcają do czytania książki.

DZIECIAKI ŚWIATA – Martyna Wojciechowska

 

W książce autorka przybliża nam kulturę najdalszych zakątków świata. „Dzieciaki świata” to cudny i bardzo niezwykły przewodnik, w którym narratorami są najmłodsi mieszkańcy najbardziej egzotycznych krajów naszego globu.  Mali bohaterowie Mati, Lien, Mali, Zuzu i Merbatu opowiadają o swoim codziennym życiu, radościach, smutkach, przygodach i obowiązkach, umożliwiając nam poznanie odmiennych obyczajów i sposobów życia w innych kulturach. Książka jest napisana prostym, przystępnym i zrozumiałym językiem, dzięki czemu dzieci mają wrażenie, iż rozmawiają z kolegą z klasy, a nie z mieszkańcem odległej, nieznanej krainy. Książka uczy tolerancji i wrażliwości. Mądra, ciepła lektura dla małych i dużych!

ZWIERZAKI ŚWIATA – Martyna Wojciechowska

Kolejna książka popularnej podróżniczki i dziennikarki skierowana do dzieci. Ta seria składa się z 3 tomów, każdy z nich przedstawia losy niezwykłych zwierząt, które przeżywają troski i radości, bawią się, ale też płaczą i tęsknią. Dzieci mają szansę spojrzeć na świat z innej perspektywy, zagłębić się w egzotyczną przyrodę oraz poznać życie zwierząt i ludzi w odległych zakątkach świata.

 

DLA MŁODYCH PODRÓŻNIKÓW – Marta Spingardi

Seria wydawnicza skierowana do młodego podróżnika. Autorka w ciekawy i atrakcyjny sposób przybliża tajemnice Londynu, Krakowa, Paryża, Rzymu, Pragi, Barcelony i Warszawy. W każdym z przewodników autorka opisuje kilka miejsc, opowiadając związaną z nim historię lub legendę. Takie miejsce – czy jest to zabytkowa kamieniczka, pałac, muzeum czy pomnik – nabiera znaczenia dla młodego turysty. Można wspólnie zaplanować rodzinne zwiedzanie miast.

MAMMA MIA – WŁOCHY DLA DOCIEKLIWYCH

Monika Utnik-Strugała

  

Seria „Świat dla Dociekliwych” prezentuje kulturę różnych krajów: opowiada o miejscach, postaciach, zabytkach, potrawach i pojęciach.

W skład serii wchodzą książki:

Mamma Mia – Włochy dla dociekliwych, Ole – Hiszpania dla dociekliwych i Banzai – Japonia dla dociekliwych.

Wszystkie książki są napisane przystępnym językiem i dotyczą rzeczy ciekawych dla dzieci. Można się dowiedzieć jak wymyślono pizzę i nutellę, co to jest gondola i inne ciekawe historyjki. Na zakończenie znajdziemy proste przepisy na różne przysmaki. Wszystko to ilustrowane jest pięknymi grafikami. 

      Nie pozostaje nic innego jak zachęcić do lektury powyższych książek. Łączy je inteligentny przekaz i ciepły humor. To idealne propozycje czytelnicze dla najmłodszych podróżników.