Zbliża się nie tylko sezon wakacyjny, ale także ciepłe, czerwcowe weekendy, kiedy marzymy tylko o tym, aby nie siedzieć w domu. Wygląda na to, że w ostatnim czasie zbyt długo byliśmy zamknięci . O podróżach można było wyłącznie pomarzyć. Jest jednak szansa, że najgorsze mamy za sobą i coraz śmielej można myśleć o wyprawach. Może nie od razu w nieznane i daleko. Niesamowite jest to, że często nie doceniamy tego, co bliskie, czym można cieszyć się, a co jest niemalże na wyciągnięcie ręki.

Na Mazowszu, w okolicach Warszawy i nieci dalej, jest mnóstwo atrakcji dla dzieci, z których można skorzystać. Myślę, że w tym roku ominą je tłumy, bowiem nie ma wcale lub bardzo mało jest grup zorganizowanych. Może właśnie dlatego to dobry moment, aby nadrobić zaległości jeśli ktoś je ma.

Wspaniałym miejscem zawsze jest Centrum nauki Kopernik, gdzie zarówno młodsze, jak starsze dzieci, znajdą dla siebie wiele atrakcji. Czego tu bowiem nie ma. Zwiedzający zagra na niewidzialnej harfie, w „Teatrze Wysokich Napięć” stanie oko w oko z prądem, a w strefie „Człowiek i środowisko” sam zostanie eksponatem. Wystawy stałe, czasowe, liczne warsztaty, zajęcia w laboratoriach, planetarium z pokazami 3D, ogród na dachu. Centrum wciąż ewoluuje, co chwilę przybywa nowych atrakcji.

Łazienki Królewskiekto o nich nie słyszał? To najbardziej znany park miejski w Polsce, choć z łazienką niewiele ma wspólnego, poza barokowym pawilonem łaźni, który po przebudowie zyskał nazwę Pałacu na Wodzie. Rzeczywiście, malowniczych stawów w parku nie brakuje, a dodając do tego wspaniałą architekturę i atmosferę otrzymujemy najlepsze miejsce na rodzinny spacer w Warszawie. Zwłaszcza że pełno tu uwielbianych przez dzieci wiewiórek i pawi.

Wikingowie w Warszawie? O tak, tuż nad Wisłą mieści się historyczny skansen, o którym nadal nie wszyscy wiedzą. Tworzona przez grupę pasjonatów historii Warownia Jomsborg to miejsce, które propaguje rzemiosło, obyczaje i styl życia wczesnego średniowiecza i wojowników Północy. Warownia organizuje pikniki historyczne, pokazy walk, warsztaty dla dzieci, ale też inscenizacje historyczne legendarnych obrzędów takich jak Dziady czy Jul – pogańskie Boże Narodzenie. W Warowni Jomsborg dzieci podejrzą też pracę kowala w kuźni, zobaczą pokazy pieczenia podpłomyków, będą mogły postrzelać z łuku lub ćwiczyć rzuty toporem.

Jeśli ktoś ma chęć na dalszą wycieczkę, ale nie ma ochoty opuszczać Mazowsza, może wybrac się do Doliny bobrów. W gospodarstwie agroturystycznym w mazowieckiej wsi Wólka Dłużewska, cała rodzina ma szansę zbliżyć się do natury. Można wziąć udział w warsztatach wypiekania chleba, pracy na roli czy tkania lnu. Położenie nad rzeką Świder czyni Dolinę Bobrów świetnym miejscem do podglądania dzikiej przyrody. Topowym miejscem, które warto  jednak odwiedzić jest Farma Iluzji. Park edukacji i rozrywki, w którym wszyscy mają szansę odkryć zaczarowany świat iluzji. Zwiedzający odwiedzą m.in. Latającą Chatę Tajemnic, Grobowiec Faraona, Muzeum Iluzji, Tunel Zapomnienia i Labirynt Luster. Opisane miejsca nie są miejscem wakacyjnym, ale wspaniała rozrywka, gdzie nie tylko dzieci znajdą wiele atrakcji dla siebie, ale również dorośli będą się wspaniale bawili.