Dr Natalia Andrzejewska-Zalewska

nadaje z Marsa !

 

Planetolog w Szkole Podstawowej nr 1

  1. Mikołaja Kopernika w Błoniu.

 

Niezwykła przygoda i ciekawe spotkanie miało miejsce w naszej szkole w czwartek             7 października 2021 r. Młodzież klas 5, 6 i 7 obejrzała prezentację, którą przywiozła do nas Pani dr Natalia Andrzejewska-Zalewska – polski geolog kosmiczny.

Pani doktor uczestniczyła w wyprawie na pustynię Utah (USA), gdzie wraz z innymi kolegami naukowcami spędzili 2 tygodnie w analogu bazy marsjańskiej – Mars Desert Research Station należącej do Mars Society.

Misją opiekowali się: Uniwersytet SWPS w Warszawie, Politechnika Warszawska, PIAP, WAT oraz NASA.

Pani doktor,  jako pracownik Centrum Badań Kosmicznych PAN i Instytut Lotnictwa nie tylko opowiadała nam o wyprawie, ale także o planecie Mars, jej warunkach fizycznych, geologicznych, geograficznych, hydrologicznych, jej miejscu w układzie słonecznym i porównaniu do planety Ziemia.

Pani doktor jest posiadaczką wielu skałek pochodzenia wulkanicznego oraz innych skał występujących prawdopodobnie na Marsie. Przywiozła do naszej szkoły te skarby, dzieci je oglądały i podziwiały. Najbardziej podobały im się białe kulki podobne do śniegowych oraz czarne skałki pochodzenia wulkanicznego.

Na koniec spotkania wspólnie robiliśmy doświadczenia np.: w jaki sposób można doprowadzić średnio ciepłą wodę do wrzenia bez użycia ognia.

Dziękujemy Pani Justynie Kusal – nauczycielce języka angielskiego z SP-1                               za umożliwienie naszej młodzieży spotkania z Panią doktor Natalią Andrzejewską-Zalewską.

 

                                                                                                 Magdalena Rak

nauczyciel geografii

                                                                                               dyrektor SP-1