WYCIECZKA DO MUZEUM AZJI I PACYFIKU

Dnia 5 października 2022 roku klasa 8c wraz z Panią Dyrektor oraz Panią Dorotą Zagańczyk wybrała się na wycieczkę do Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Muzeum to przybliża niesamowitą historię powstania kontynentu azjatyckiego, a także jego barwnej kultury oraz ciekawych tradycji. Znajdują się tu między innymi obiekty z krajów arabskich, tkaniny i malarstwo z Iranu, kolekcja ubiorów i biżuterii oraz przedmioty życia codziennego mieszkańców tego kontynentu. Wystawa jest podzielona na pięć stref, przez które odbyliśmy podróż w głąb Dalekiego Wschodu.

Pierwsza część została poświęcona Azji Południowo-Zachodniej. Znalezione tam zostały przedmioty sprzed ponad dwóch tysięcy lat p.n.e. Były to między innymi: cegła z odciśniętym pismem klinowym, a także biżuteria i stroje noszone przez kobiety.

Następnym przystankiem była część przedstawiająca Azję Centralną. Jest ona pełna informacji o różnych religiach, m.in.: buddyzmie, szamanizmie, zaratustrianizmie i islamie sunnickim. Ponadto zgromadzone tam obiekty zachwycają bogactwem, mnogością wzorów i kolorów.

Z tego niezwykłego świata przenieśliśmy się do stepowej Mongolii. Tam dowiedzieliśmy  się, jak żyły, czym się zajmowały, jakie miały obyczaje tamtejsze ludy koczownicze. Mogliśmy z bliska obejrzeć wnętrze jurty z jej tradycyjnym wyposażeniem.

Kolejnym etapem drogi była składająca się z około 18 tysięcy wysp Indonezja. Ten element wystawy jest chyba najzasobniejszym w zbiory i eksponaty. Począwszy od broni, strojów, tradycyjnych kukiełek teatralnych oraz masek, aż po drewniany pawilon, w którym odbywały się koncerty muzyczne – tym wszystkim zachwyca nas Indonezja.

Dodatkowym atutem zwiedzania były pełne pasji i wiedzy opowieści pani przewodnik. To wszystko razem sprawiło, że uczniowie choć na chwilę mogli przenieść się na zupełnie odległy kulturowo kontynent i poznać nowe, obce zwyczaje.

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie to miejsce, które warto odwiedzić będąc zarówno dzieckiem, jak i dorosłym.

 

 

Matylda Kozłowska