Matfrajda – granie bez prądu

W marcu tego roku nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Błoniu – Anna Milczarek i Marcin Kołota stworzyli projekt „Matfrajda – granie bez prądu”. Projekt wziął udział w konkursie na grant ogłoszony przez Fundację mBanku we współpracy z Fundacją Dobra Sieć. Wygraliśmy!!!

Cel konkursu był jeden: biorąc pod uwagę coraz słabsze wyniki egzaminacyjne z matematyki na różnych poziomach kształcenia, należało wymyślić sposób na aktywizację i zachęcenie uczniów do nauki tego przedmiotu. Najlepsze pomysły nagrodzone zostały darowizną pieniężną przeznaczoną na ich realizację. Nasz pomysł był prosty: zakupić do szkoły zestaw matematycznych gier planszowych, namówić dzieciaki do grania, aby nabywały umiejętności niezbędne w procesie uczenia się matematyki: strategii, planowania, logicznego myślenia, wyciągania wniosków, uczenia się na błędach, poprawnego liczenia i kombinacji liczbami. Byliśmy i jesteśmy bowiem przekonani, że matematyki można uczyć się nie tylko na lekcjach. Poszukiwanie nowych, niebanalnych form i metod uczenia się tego trudnego przedmiotu sprawi, że młodzież zniechęcona do matematyki, zechce się z nią zaprzyjaźnić.

Spotykamy się z dziećmi raz w tygodniu i… gramy.

IMG_20150930_134145 IMG_20150930_134215 IMG_20150930_143637 IMG_20150930_134117 IMG_20150930_143744

Okazało się, że zainteresowanie jest – udało nam się wciągnąć do gry innych nauczycieli, pomagają nam także wolontariusze z Gimnazjum nr 1 w Błoniu. Staramy się grać na zajęciach dodatkowych, wprowadzać gry na świetlicę szkolną, chcemy po zakończonym projekcie, otworzyć również wypożyczalnię gier, dzięki czemu będą one dostępne dla wielu dzieci. Finałem projektu będzie zorganizowanie Rodzinnego Festiwalu Matematycznych Gier Planszowych. Chcielibyśmy, aby na festiwal przyszli nie tylko uczniowie biorący udział w projekcie, lecz całe rodziny. Świetnie przygotowani uczniowie z „Jedynki” oraz goście z Gimnazjum nr 1 będą uczyć grać rodziców. Warto być naszym gościem, ponieważ wśród uczestników, którzy przyjdą z rodzicami, w ramach nagrody zostaną rozlosowane gry planszowe.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego osiągnięcia, ponieważ uczniowie nie tylko uczą się w sposób, który sprawia im przyjemność, lecz mają także zorganizowany wolny czas w sposób twórczy i aktywny, rywalizują ze sobą w sposób, który przynosi korzyści, co jest niezbędne w procesie wychowawczym.

<

Anna Milczarek
mFundacja

Ostatnio zmieniany sobota, 17 październik 2015 16:27