Trudne głoski, trudna sprawa……

czyli słów kilka o Gminnym Recytatorski Konkursie Logopedycznym

28.11.2014r. w sali tanecznej Centrum Kultury w Błoniu odbył się finał I – ego Gminnego Recytatorskiego Konkursu Logopedycznego pod hasłem „Trudne głoski trudna sprawa – z wierszami Agnieszki Frączek to jest zabawa”. Konkurs został zorganizowany przez nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1w Błoniu panią Elżbietę Chmielecką – Wróbel i Annę Milczarek. Celem konkursu było stworzenie dzieciom możliwości zaprezentowania nabytych w trakcie trwania terapii logopedycznej umiejętności językowych. Wiele konkursów docenia możliwości dzieci, które uważane są za szczególnie zdolne. Jest bowiem wielu uczniów, bardzo mądrych i utalentowanych, którzy borykają się z różnego rodzaju kłopotami, choćby językowymi. Właśnie ich chciały docenić organizatorki konkursu. Trudno bowiem zmotywować dzieci do pracy nad samodoskonaleniem, jeśli nie wyróżnia się ich i nie docenia wysiłku, jaki wkładają, by pokonać niedoskonałości własnej wymowy.

Oficjalnego otwarcia konkursu dokonała Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 Magdalena Rak oraz Burmistrz Błonia – Zenon Reszka, witając wszystkich przybyłych gości, a uczestnikom życząc powodzenia.

W konkursie wzięło udział 40 uczestników, jednakże do ścisłego finału zakwalifikowało się 19 osób. Mali recytatorzy z błońskich przedszkoli i nieco starsi ze szkół podstawowych walczyli o laur zwycięzcy i miano mistrza pięknej wymowy, prezentując własne interpretacje wierszy Agnieszki Frączek, która była również gościem honorowym uroczystości. Jest to znana autorka utworów dla dzieci, językoznawca, germanistka i leksykograf, doktor habilitowany, pracowniczka Uniwersytetu Warszawskiego. Każdy schodzący ze sceny artysta otrzymywał gromkie brawa i pochwały. Po wysłuchaniu ostatniego uczestnika konkursu, jury w składzie: Agnieszka Fraczek, Anna Buźniak – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Błoniu i Joanna Chojnacka – logopeda, udało się na obrady. Moment oczekiwania na werdykt dzieci spędziły, umilając sobie czas wspólną zabawą i słodkim poczęstunkiem.

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród wszystkim uczestnikom konkursu, Pani Agnieszka Frączek przeprowadziła dla dzieci spotkanie autorskie, które zakończyło finał Pierwszego Gminnego Recytatorskiego Konkursu Logopedycznego.

Serdecznie dziękujemy terapeutom i rodzicom, za trud włożony w przygotowanie dzieci do konkursu. Dzieciom za piękne interpretacje wierszyków „łamiących języki”. Wszyscy byliście wspaniali!

Szczególne podziękowania składamy wszystkim sponsorom: Panu Burmistrzowi Zenonowi Reszce za wsparcie finansowe naszej inicjatywy, Panu Dariuszowi Sitarskiemu za użyczenie sali, w której odbył się konkurs, Panu Lechowi Jastrzębskiemu i pracownikom Centrum Kultury za przygotowanie sali do występu. Dziękujemy również Wydawnictwu Literatura i Komlogo za ufundowanie nagród konkursowych.

Laureatami Pierwszego Gminnego Recytatorskiego Konkursu Logopedycznego zostali:

W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:

  • I miejsce - Matylda Kozłowska z Przedszkola Publicznego nr 1 im. Misia Uszatka
  • II miejsce - Hania Worch z Przedszkola Niepublicznego „Tygrysek”
  • III miejsce - Weronika Nowicka z Przedszkola Publicznego nr 1 im. Misia Uszatka

W kategorii dzieci ze szkół podstawowych klas I-III:

  • I miejsce – Hania Gil uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Błoniu
  • II miejsce – Adrian Firlej uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Błoniu
  • III miejsce – Mateusz Kobierecki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Błoniu

W kategorii uczniów szkół podstawowych klas IV-VI:

  • I miejsce – Dominik Rytel ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Błoniu
  • II miejsce – Sandra Majowska uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Błoniu.

Mamy nadzieję, że pierwsza edycja konkursu nie będzie ostatnią i dzieci chętnie będą brały udział w organizowanych przez nas imprezach. Będziemy także mieli okazję do dalszych spotkań z pisarzami i poetami tworzącymi literaturę z myślą o dzieciach.

Elżbieta Chmielecka-Wróbel
Anna Milczarek
Nauczycielki SP1

Ostatnio zmieniany czwartek, 04 grudzień 2014 13:58