75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

26 września w Szkole Podstawowej nr 1 w Błoniu odbyła się akademia szkolna, poświęcona 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Gości serdecznie powitała pani dyrektor Magdalena Rak. Już sama oprawa uroczystości (dekoracje, galowe stroje uczniów, biało – czerwone kotyliony) podkreślała wyjątkowy charakter spotkania.

Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy dla uczczenia pamięci żołnierzy AK i innych poległych w czasie II wojny światowej. Uczniowie szkoły zaprezentowali wiersze i piosenki patriotyczne, których podniosły charakter wpłynął na wyjątkowy nastrój spotkania. Główną część uroczystości stanowiła konferencja prasowa, przygotowana przez dociekliwych dziennikarzy, w których role wcielili się uczniowie klas szóstych. Zadawali oni zaproszonym gościom pytania - dotyczyły głównie Polskiego Państwa Podziemnego i historii Błonia w czasie wojny i okupacji (np. Kiedy powstała siatka konspiracyjna w Błoniu i jak działała?).

Na pytania dziennikarzy odpowiadał pan Jerzy Oziemski – żołnierz AK i przyjaciel naszej szkoły. Przeszłość wspominał bardzo wyczerpująco, barwnie i szczegółowo, co spotkało się ze spontanicznymi brawami dzieci. Po skończonej konferencji zaproszeni goście wraz z panią dyrektor i reprezentantami społeczności uczniowskiej udali się do Parafii Narodzenia Pańskiego w Błoniu, aby złożyć kwiaty pod pomnikiem AK.

Mamy nadzieję, że pamięć o walczących na zawsze pozostanie żywa w umysłach młodego pokolenia, które - żyjąc już w innej rzeczywistości – ocali od zapomnienia poświęcenie i ofiarę ludzi, którzy pielęgnowali wzniosłe ideały – ojczyznę, wolność i honor.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 listopad 2014 14:46