Naszą misją jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań. Chcemy pozostawić świat trochę lepszym, niż go zastaliśmy.

Założony w 1932 roku hufiec ZHP Błonie dziś skupia harcerzy z terenów czterech podwarszawskich gmin: Ożarowa Mazowieckiego, Błonia, Kampinosu i Leszna. Jako harcerski "powiat" wspiera pracę podległych sobie szczepów i drużyn. W dniu dzisiejszym liczy ponad 300 harcerek i harcerzy, w tym około 30 instruktorów-wolontariuszy ZHP.

Od 1979 roku hufiec nosi imię harcmistrza Edwarda Przybysza, założyciela pierwszej błońskiej drużyny harcerskiej, działacza Związku Odbudowy Rzeczypospolitej i struktur konspiracyjnych Szarych Szeregów w czasie II Wojny Światowej.

W Błoniu od 2014r. działa Gromada Zuchowa Tropiciele Przygód, do której należą dzieci w wieku 5-9 lat. Jednostka od nowego roku harcerskiego/szkolnego rozpoczęła współpracę ze Szkoła Podstawową nr 1 w Błoniu. Oprócz regularnych zbiórek, gdzie bawimy się, uczymy, pląsamy, gawędzimy, majsterkujemy, ćwiczymy, tropimy i itp;-) dzieci uczestniczą w biwakach, rajdach, wycieczkach, olimpiadach, kiermaszach, uroczystościach patriotycznych, akcjach letnich, innych jak szlachetna paczka...