Właściwa strategia nauczania – klucz sukcesu!!!

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jaki jest wasz styl nauki? Każdy z nas nieco różni się pod względem preferowanych sposobów i metod nauki. Na podstawie badań opracowano trzy najbardziej rozpowszechnione style. Dzięki nim nauka przychodzi nam z większa łatwością. Zazwyczaj, kiedy się nad tym chwilę zastanowimy, potrafimy samemu wskazać, jakie są nasze ulubione style uczenia się. Czasami jednak łączymy w sobie cechy charakterystyczne dla dwóch stylów. Wtedy dla pewności możemy skorzystać z kwestionariusza, który pomoże określić nasze preferencje i właściwie wykorzystywać potencjał. W internecie możecie odszukać różnego typu testy i quizy on – line, jednak w większość z nich służy jedynie zabawie. O stylach uczenia istnieje też nieco mitów. Jednym z nich jest fakt, że znacząco wpływają na nasze wyniki w nauce. Nie jest to prawdą. Określenie właściwego dla nas stylu jest bardziej wskazówką do tego, w jaki sposób i w jakich warunkach nauka staje się dla nas komfortowa. Określenie stylu pozwala nam na zbudowanie odpowiednich warunków i atmosfery do nauki, a to przekłada się na efektywność uczenia.

Istnieją trzy główne style uczenia się: wzrokowy, słuchowy oraz kinestetyczny. Najprościej można powiedzieć,  że wzrokowiec uczy się poprzez patrzenie, słuchowiec poprzez słuchanie a kinestetyk zdobywa wiedzę podczas odgrywania ról, eksperymentowania, wykonując czynności i będąc w ruchu.

 

 

Wzrokowiec:

 

Lubi wokół siebie porządek. Gdy w jego otoczeniu panuje nieład ma trudności z koncentracją. Zwraca uwagę na wygląd zewnętrzny swój i innych osób. Dobrze zapamiętuje kolory, rysunki, położenie przedmiotów oraz twarze. Nie ma pamięci do imion, nazwisk, tytułów. Mówi szybko, utrzymując kontakt wzrokowy z rozmówcą. Używa często takich słów jak: wiedzieć, patrzeć, wyobrażać, spójrz, obraz, wygląd, kolor obserwować. Używa następujących zwrotów: „zobacz, jaka piękna muzyka” , „wyglądasz na zmęczonego” , „spójrz, jak to pięknie pachnie” , „ciemno to widzę” , „to wygląda interesująco”. Najlepiej pamięta to, co zobaczył w postaci tekstu, filmu, zdjęć, wykresów, prezentacji, materiałów graficznych. Lubi zapisywać i robić notatki. Preferuje sztuki wizualne. W nauce nie przeszkadza mu muzyka i odgłosy rozmów, ale panujący w jego otoczeniu chaos i nieporządek.

 

 

Słuchowiec:

 

Lubi dialogi i rozmowy. Uczy się słuchając innych i dyskutując. Dobrze pamięta twarze. Komunikując się z innymi, zwraca uwagę na dźwięk ich głosu, sposób mówienia i na to, co mówi. Lubi czytać głośno lub półgłosem, mówi sam do siebie, śpiewa i gwiżdże. Zapamiętuje muzykę i przebieg rozmowy, może mieć natomiast kłopot z odczytywaniem map i geometrii. Woli mówić o działaniach, niż je oglądać. Używa słów: cichy, głos, dźwięk, odgłosy, głośny, rozmawiać, hałasować. Charakterystyczne sformułowania to: „słuchaj”, „posłuchaj jakie to dobre”, „coś mi tu zgrzyta”, „był za duży hałas”, „słuchaj, jakie to ciekawe”. Potrzebuje ciszy, aby się uczyć. Muzyka lub hałas rozpraszają go. Dzięki ponadprzeciętnemu rozwojowi pętli fonologicznej z łatwością uczy się języków obcych.

 

 

Kinestetyk:

 

Najchętniej uczy się w ruchu. Męczy się słuchając wykładu. Gdy siedzi na krześle zwykle porusza nogami lub kołysze się. Lubi nieporządek. Potrzebuje dużo przestrzeni. Cechuje go pragmatyzm. Często gestykuluje, mówi niewiele i lakonicznie. Używa słów, które opisują działanie: szybko, ruszać się, organizować, jechać załatwiać. Charakterystyczne są dla niego zwroty: „to mnie porusza”, „czuję nacisk”, „wezmę sprawy w swoje ręce”, „trzeba stąpać twardo po ziemi”. W czasie nauki kinestetyk powinien robić częste przerwy na ćwiczenia fizyczne lub przemieszczać się. Chociaż sam potrzebuje dużej ilości ruchu, ruchy innych go dekoncentruje.

 

Warto się zastanowić, który z opisanych stylów najbardziej do was pasuje. Zapraszam was do sledzenia materiałów które będę dodawał. Już jutro kolejna część zabawy z określaniem swojego stylu uczenia oraz małe zadanie dal wasJ

 

 

 

 

 

Zgodnie z obietnicą dzisiaj zajmiemy się tym, jaki styl nauki do nas najbardziej pasuje. Czy zastanawialiście nad tym? Dziś mam dla was kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne podczas samodzielnej nauki w domu. Oto one.

Dostosuj techniki uczenia się do swojego stylu uczenia:

WZROKOWCY:

 • Używaj kolorowych pisaków, długopisów i kredek,
 • Kluczowe słowa (wzory, daty, idee) zapisuj na niewielkich kartkach, umieszczanych na wysokości oczu w miejscu, w którym często przebywasz (np. odrabiasz lekcje, studiujesz, itp). Korzystaj z wielu kolorów!
 • Stosuj wizualne pomoce naukowe – taśmy wideo, foliogramy, slajdy,
 • Samodzielnie twórz tabele, grafiki, schematy rysunki, itp.
 • Układaj krzyżówki z najważniejszych słów do zapamiętania,
 • Jeśli to możliwe, wybieraj interesująco zaprojektowane, kolorowe książki.

Wzrokowcy mogą szczególnie dużo skorzystać z takich technik umysłowych jak np. mapy pamięci oraz obrazowanie informacji do zapamiętania

SŁUCHOWCY:

 • Głośno powtarzaj najważniejsze fakty do zapamiętania.
 • Informacje, które chcesz szybko przyswoić, czytaj z różną intonacją – dystyngowanie, wrzaskliwie, teatralnie, wolno, szybko, itp.
 • Jeśli to możliwe śpiewaj, rapuj, rymuj i deklamuj (tak przedstawiona wiedza „sama wejdzie do głowy”).
 • Możesz samodzielnie ułożyć prostą piosenkę lub krótki wierszyk złożony z najważniejszych słów do zapamiętania.
 • Monolog, dialog, dyskusja w grupie, mini debata – to techniki najbardziej przydatne w Twoim przypadku.
 • Korzystaj z kaset magnetofonowych, także w celu nagrania i późniejszego odsłuchania informacji do zapamiętania.

Słuchowcy skorzystają wiele z takich naturalnych wzmacniaczy pamięci jak rytm i rym.

KINESTETYCY:

 • Ucząc się, wykorzystaj dynamikę całego ciała – stosowanie mimiki i pantomimy bardzo Ci pomoże w szybkim przyswajaniu wiedzy.
 • Demonstruj pojęcia za pomocą ruchów gestów.
 • Odegraj krótką scenkę, skecz związany z zadaną lekcją.
 • Powtarzając lekcję w domu, możesz chodzić po pokoju.
 • Jeśli to możliwe – konstruuj przestrzenne modele, wykonuj doświadczenia angażujące ruchowo (wycinanki, lepienie z plasteliny czy modelowanie wcale nie jest głupim pomysłem w twoim przypadku).
 • Chodź lub skacz po dywanie w taki sposób, aby twoje kroki nakreśliły wyimaginowaną linię wzoru chemicznego, datę, słowo do zapamiętania, kształt państwa czy mapę szlaku handlowego, itp.

Kinestetycy szczególnie dużo korzystają z wycieczek (do muzeum, na wystawę, do fabryki czy laboratorium itd. ) oraz innych zajęć przeprowadzanych w terenie (ankiety, wywiady, projekty badawcze, itp.