Tradycje Wielkanocne

Mokre Święta B. Mściwujewska

Rozsiadły się świąteczne baby parami

na haftowanym obrusie.

Te w środku z lukrem, tamte z rodzynkami i każda zapachem kusi.

Na półmisku rośnie owies – jak przystało –

prababci ręką wysiany,

cukrowany baranek skubie go nieśmiało,

A w poniedziałkowy ranek …

Pisk! Krzyk! Śmiechy!

Cała wieś tu biegnie!

Wiadra, miski, konwie i dzbanek …

Któż się dzisiaj zimnej wody zlęknie?

Chyba tylko ten z cukru baranek

Kiedy na dworze robi się ciepło, dni są coraz dłuższe i wschodzą pierwsze kwiatki, to znak, że za chwilę Święta Wielkanocne! Jakie tradycje i symbole im towarzyszą? Przekonajcie się sami!

Wielkanocne Jajka!

Nie wyobrażamy sobie Wielkanocy bez jajek. Od dawna uznawane były za symbol życia – wykluwają się różne zwierzęta np. kurczaki. Dawniej ludzie podczas świąt zdobili przepięknie jajka i dawali sobie w prezencie. Wierzono, że takie podarowane jajko przynosi szczęście i zdrowie. Dzisiaj również zdobimy jajka i ozdabiamy nimi koszyczek oraz półmiski na wielkanocnym stole. W zależności od użytej do ozdabiania metody otrzymujemy:

Pisanki – rysuje się na nic wzorki za pomocą wosku, a następnie barwi się jajko. W miejscu, gdzie było ono pokryte woskiem, jajko się nie zabarwia.

Kraszanki – na zabarwionych jajkach wydrapuje się wzorki.

Oklejanki – na jajka nakleja się wzorki i obrazki z kolorowego papieru.

Podczas wielkanocnego śniadania dzielimy się święconym jajkiem. Ma to zapewnić zdrowie i szczęście całej rodzinie.

Palma

Tydzień przed Wielkanocą, w Niedzielę Palmową idziemy do kościoła święcić palmy. Setki lat temu, kiedy Pan Jezus wjeżdżał do miasta zwanego Jerozolimą, mieszkańcy witali go palmami. Wierzono, że chronią one ludzi i zwierzęta przed złem. Dzisiaj możemy kupić piękne kolorowe palmy albo wykonać je sami z gałązek wierzbowych, suszonych kwiatów i zbóż oraz kolorowych wstążek.

 

Święconka

W Wielką Sobotę idziemy do kościoła z koszyczkiem zwanym święconką. Wkładamy do niego zazwyczaj jajka, chleb, kiełbasę, kawałek ciasta, sól oraz pieprze. Koszyczki często przybierane są gałązkami bukszpanu. Dawniej do koszyczków wkładało się bardzo dużo jedzenia do poświęcenia. W ten sposób proszono, aby to, co się w nim znajduje, zawsze było na stole i żeby nigdy nie zabrakło jedzenia.

Baranek

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć baranka. Tradycyjny baranek wykonany jest z ciasta i ma chorągiewkę z napisem Alleluja. Symbolizuje on zwycięstwo Jezusa nad śmiercią.

Babka

Najważniejszym ciastem Wielkanocy jest babka, którą piekli nasi przodkowie już400 lat temu. Nieudana babka była hańbą dla gospodyni. Do ciasta dodawano aż180 jaj i pieczono je w wielkich piecach chlebowych oraz ozdabiano lukrem. Wierzono, że kiedy babka się piecze, nie może być obok żadnego mężczyzny, ponieważ ciasto się nie uda.

Mazurek

Oprócz baby najbardziej znanym wielkanocnym ciastem jest mazurek. Jego kruche ciasto zazwyczaj pokryte jest masą kajmakową oraz dużą ilością orzechów i bakalii, które tworzą przepiękne wzory i obrazki.

Śmingus Dyngus

Wielkanocny Poniedziałek to dawne święto wody. Starym zwyczajem oblewamy się wzajemnie wodą wołając przy tym „Śmingus-Dyngus”. Dzisiaj nazywamy go Lanym Poniedziałkiem.

Wielkanocne inspiracje : https://www.mamawdomu.pl/2019/04/diy-wielkanocne-kroliki.html?fbclid=IwAR1pfvreNfqp17cpAQnaANtncy8zTWdUpaTSawmHT8s3pZvvfi74ZP6RDvQ