Międzynarodowy Dzień Ziemi

    Dzień Ziemi to najpopularniejsze i najważniejsze święto ekologiczne, które ma nam uświadamiać jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. Na całym świecie, również w Polsce, Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Data ta została wybrana dla upamiętnienia manifestacji ekologicznej, która odbyła się 22 kwietnia 1970. Wzięło w niej udział około 20 milionów Amerykanów. W Polsce święto obchodzone jest od 1990 roku.    Planeta jest naszym wspólnym dobrem, dlatego musimy się o nią wszyscy troszczyć. W miastach często organizowane są dodatkowo zbiórki elektrośmieci. Za przyniesienie różnych rzeczy typu pralki, suszarki, lodówki i inne można najczęściej otrzymać sadzonki kwiatów lub drzew.
     Zachęcamy Was do tego, żebyście tego dnia wyszli z domu i poszli do lasu, na łąkę, do parku albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z naturą, na rozmyślanie.

    Chcemy pokazać, że czas spędzony w lesie czy na łące nie jest czasem zmarnowanym. W tym celu warto wyłączyć telefony, tablety, mp4, schować książki czy gazety, a nawet przestać na chwilę rozmawiać. Warto usiąść lub położyć się w ustronnym miejscu, dotknąć trawy,
poobserwować mrówki, zbadać fakturę liści, zrobić to, czego zwykle nie robimy nawet podczas niedzielnego spaceru w parku.
    Zwróćcie uwagę na drzewa, które co dzień mijacie, sprawdźcie co rośnie na skwerku oprócz trawy, wytropcie przyrodę w nietypowych miejscach, poszukajcie roślin wyrastających z murów, w pęknięciach asfaltu.
    Korzystajmy z własnych środków transportu, takich jak rower czy hulajnoga.
Segregujmy śmieci. Nie korzystajmy z woreczków foliowych. Idąc na zakupy zabierajmy własne torby wielokrotnego użytku. Korzystajmy z produktów w szklanych butelkach.

Zadbajmy o to i pamiętajmy, że nas to nic nie kosztuje, a chroni planetę.
    Produkty, które kupujemy w sklepie są wytworzone z plastiku, szkła, papieru czy metali. Tworzywa te możemy ponownie wykorzystać. Jeśli je posegregujemy to przestają być śmieciem. Odzyskują nowe życie, stają się wręcz wartościowym surowcem.
Recykling polega na przetworzeniu zużytego tworzywa w taki sposób, aby powstała nowa wersja tego samego produktu. Działa to tak – wyrzucamy papier lub karton do odpowiedniego pojemnika, zostaje on poddany recyklingowi i powstanie z niego ponownie papier lub karton. Podobnie jest ze szkłem i plastikiem. Plastik można poddać recyklingowi, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie polaru, rajstop, butów czy nawet namiotów. Co ciekawe, wystarczy tylko około 35 butelek na stworzenie jednej bluzy polarowej.
    Recykling jest bardzo ważny dla ochrony naszego środowiska i pozwala na oszczędność surowców oraz energii. Poddając jak największą ilość odpadów ponownemu przetworzeniu, nie tylko zmniejszamy ilość śmieci w przyrodzie, ale również ograniczamy ich spalanie.
Spalanie, jak wiadomo, powoduje wydzielanie się szkodliwego dwutlenku węgla do powietrza.

Warto więc mieć świadomość, dlaczego należy dbać o środowisko.

Pokaż, że jesteś „eko”:

  • Znajdź w szafie koszulkę, którą chcesz przeobrazić w eko-koszulkę. Przygotuj farby akrylowe brązową i zieloną.
  • Do środka koszuli włóż starą gazetę, aby farba nie przebijała.
  • Pomaluj wewnętrzną stronę swojej dłoni i fragment przedramienia brązową farbą, rozłóż szeroko palce i odbij rękę na koszulce, tak aby powstał pień drzewa.
  • Umyj rękę.
  • Następnie zanurzaj palce w zielonej farbie i odbijaj na koszulce tworząc liście.
  • Gdy skończysz umyj dokładnie ręce. Farba akrylowa jest wodorozcieńczalna, ale łatwo ją zmyć dopóki nie zaschnie.
  • Zostaw koszulkę do wyschnięcia.

• Gdy farba na koszulce wyschnie, zaprasuj obrazek gorącym żelazkiem.

Pamiętajcie, żeby przed wykonaniem pracy zapytać rodziców o zgodę.