Symbole narodowe są wokół nas. Na co dzień ich nie zauważamy, ale zwracamy na nie szczególną uwagę podczas świąt państwowych. Do oficjalnych symboli narodowych należą: godło, flaga, hymn.

Godło Rzeczypospolitej Polski – orzeł biały w koronie umieszczony na czerwonej tarczy herbowej. Jego głowa skierowana jest w prawą stronę. Korona, dziób i szpony są koloru złotego.

Powstanie godła związane jest z legendą o Lechu, Czechu i Rusie, z którą możecie zapoznać się poniżej:

https://www.bajkowyzakatek.eu/2010/11/polskie-legendy-o-lechu-czechu-i-rusie.html

Przez lata wygląd godła się zmieniał, ale w 1295 roku biały orzeł w koronie stał się herbem Państwa Polskiego.

 

Flaga – biało- czerwone barwy ułożone w dwóch poziomych pasach, jeden na drugim. Na górze biały, na dole czerwony.

Kolor biały to symbol dobra i szlachetności. Kolor czerwony natomiast oznacza odwagę i gotowość do poświęcenia swojego życia dla Ojczyzny.

Barwy flagi odzwierciedlają kolory godła. Biel- orzeł, czerwień- tarcza, na której umieszczony jest orzeł.

Po raz pierwszy barwa biało-czerwona uznana została za narodową 3 maja 1792. Od 2004 flaga ma swoje święto- 2 maja.

Ciekawostka: Polska posiada trzy flagi. Czy wiedziałeś o tym?

 

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej– najważniejsza, biało- czerwona.

 

Flaga Państwowa z godłem– ustanowiona w 1919r. Używana przez polskie ambasady i konsulaty za granicą, a także wywiesza się ją na lotniskach, w portach morskich i na statkach.

 

Bandera wojenna– umieszczana na masztach okrętów Marynarki Wojennej.

Hymn Narodowy – uroczysta pieśń skomponowana na cześć Ojczyzny. Grany jest podczas uroczystości państwowych i ważnych zawodów sportowych.

W 1797r. Józef Wybicki napisał patriotyczny wiersz na cześć polskiego wojska i jego dowódcy- generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Najprawdopodobniej do wiersza podłożył melodyjkę z pozytywki. Utwór ten dawał nadzieję na wywalczenie wolności, nie od razu stał się on hymnem. Przez sto lat był jedną z wielu najpopularniejszych pieśni patriotycznych. 26 lutego 1927r. Mazurek Dąbrowskiego stał się oficjalnym hymnem Polski.

Pamiętaj, aby w trakcie hymnu stać na baczność i zachować powagę!

https://www.youtube.com/watch?v=_5VZNXrywoo

 

Polskie symbole narodowe są chronione przez konstytucję. Odpowiednia ustawa określa warunki, na jakich godło oraz flaga mogą być używane.

Wyrażają one miłość do Ojczyzny, dążenie do jedności Narodu, tożsamości, pamięci oraz nadziei.

Polskim symbolom narodowym należy się szacunek. Pamiętajcie o tym!

 

Oprócz godła, flagi i hymnu mamy też znaki i przedmioty, które mają dla Polaków ogromne znaczenie, ponieważ wiążą się z naszymi tradycjami oraz przypominają o istotnych momentach w historii Polski. Oto niektóre z nich:

  • Szczerbiec– miecz koronacyjny królów Polski- jedna z najcenniejszych pamiątek narodowych.

  • Rogatywka– polska czapka wojskowa z kwadratowym denkiem i daszkiem.

  • Dzwon Zygmunta– najsłynniejszy polski dzwon, który wisi na wieży katedry, na Wawelu. Ufundował go Zygmunt I Stary, któremu zawdzięcza imię. Bije tylko podczas najważniejszych świąt kościelnych i państwowych.

  • „Bitwa pod Grunwaldem”– najsłynniejszy obraz Jana Matejki ukazujący zwycięstwo Polaków, który był poszukiwany przez Niemców podczas II wojny światowej, który chcieli spalić. Dziś jest w Muzeum Narodowym w Warszawie.

  • Znak Polski Walczącej– Litera P z kotwicą, która zmienia się w literę W. Symbol niepokonanej Polski, który pochodzi z czasów II wojny światowej. Za malowanie go na murach groziła kara śmierci.