Znajdujemy się w bardzo nietypowej sytuacji na która nikt z nas nie był przygotowany. Oczywiście znajdują się wśród nas osoby dla których obecne przymusowe siedzenie w domach jest zbawienne i bardzo im odpowiada. Ale dla zdecydowanej większości obecna sytuacja wywołuje spory stres. A ten jak wiecie nie jest naszym sprzymierzeńcem i na dłuższą metę jego skutki odbija się na naszym zdrowiu i kondycji. Dlatego bardzo ważne jest abyśmy zadbali o relaks i rozluźnienie organizmów. Poniżej chciałbym przedstawić wam kilka wskazówek w jaki sposób możecie się relaksować. Wskazówki te przydadzą wam się nie tylko teraz ale również w przyszłości na przykład przed ważnymi egzaminami.

Rozciąganie i ćwiczenia rozciągające – jest to bardzo ważny element dnia, który powinien być wykonywany codziennie rano po przebudzeniu. Rozciąganie można wykonać, leżąc na łóżku – wystarczy wyprostowane ręce unieść nad głowę aż do momentu odczuwania rozciągania mięśni. W tym samym momencie należy rozciągać także nogi – ćwiczenie powtarzamy 10 razy.

Rozluźnianie mięśni karku oraz szyi – ćwiczenie to można wykonać zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Należy odchylić lekko głowę do tyłu i wykonywać ruchy szyi w taki sposób, aby wykonywać kształt ósemki – to ćwiczenie także powtarzamy 10 razy w jedną oraz w drugą stronę. W trakcie wykonywania ćwiczenie wyraźnie czuć rozciąganie mięśni szyi i karku, co daje efekt rozluźnienia i ułatwia oddech.

Wyobraź sobie swoje ciało i zacznij skupiać się na jego poszczególnych partiach. Zacznij od barków. Pomyśl o nich i wyobraź sobie, jak je rozluźniasz. To samo zrób z ramionami, przedramionami, dłońmi, klatką piersiową, brzuchem, plecami, biodrami i tak dalej.

Żeby ułatwić sobie zadanie, możesz mówić w myślach: „rozluźniam moje barki, rozluźniam moje ramiona”. Następnie wyobraź sobie, że twoje ciało jest ciężkie i wtapia się w podłogę.

Zawsze musimy pamiętać o podstawowej zasadzie jaką jest kontrola oddechu. To właśnie dzięki niej uda nam się rozluźnić spięte mięsnie. Dodatkowo bardzo pomocne w osiąganiu stanu relaksu jest wejście w odpowiedni nastrój. Bardzo pomocna jest tutaj muzyka. W internecie znajdziecie mnóstwo składanek relaksacyjnych.

 Najczęściej są to odgłosy natury. Nie wahajcie się z nich skorzystać. Poniżej przesyłam wam jeden z przykładowych linków które pomogą wam przy relaksacji. Nie zaniedbujcie tego elementu dnia. Jest również ważny jak sen czy jedzenie. A jeżeli pozwolicie aby wasz organizm się rozluźnił to sami zobaczycie jak szybko poprawi się nastrój.

Ćwiczenia relaksacyjne – film