Tydzień Bibliotek

     W dniach 8-15 maja obchodzimy Tydzień Bibliotek. Mimo że tradycyjne czytelnictwo przeżywa chwilę kryzysu, do najwspanialszych bibliotek świata wciąż pielgrzymują fani literatury.

      Biblioteka to instytucja kultury, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne.

Stare biblioteki kojarzą nam się z drewnianymi zdobionymi półkami, dużą ilością kurzu i charakterystycznym zapachem starych książek. Korytarze są wypełnione rzędami książek. Panuje półmrok i cisza, przerywana gdzieniegdzie szelestem kartek.

 

Z okazji Tygodnia Bibliotek prezentuję najwspanialsze biblioteki na świecie.

 

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych Waszyngton

Biblioteka Kongresu to największa biblioteka na świecie założona w 1800 r. przez prezydenta Johna Adamsa. Jest to obecnie największy księgozbiór na świecie. Zawiera ponad 38 milionów książek napisanych w 450 językach. Ponadto znajduje się tam też ponad 70 mln rękopisów, blisko 6 mln map, ponad 18 mln mikrofilmów, 5 mln inkunabułów… łącznie 170 mln skatalogowanych pozycji. Każdego dnia do zbiorów biblioteki dołączonych zostaje 10 000 kolejnych pozycji. Biblioteka zatrudnia 5 tysięcy pracowników. W Bibliotece Kongresu znajduje się również największy zbiór polskich książek w Stanach Zjednoczonych.

 

Chińska Biblioteka Narodowa

Biblioteka założona w 1909 roku w Pekinie jest największą w Azji. Posiada kolekcję opiewającą na prawie 29 milionów książek. Przetrzymuje największą światową kolekcję chińskiej literatury. Co ciekawe drobna część kolekcji zapisana jest na żółwich skorupach. Jej kolekcja obejmuje podręczniki i książki w ponad 115 językach.

 

 

Biblioteka Brytyjska w Londynie

Biblioteka Brytyjska decyzją parlamentu z 1972 roku powstała w wyniku połączenia biblioteki Muzeum Brytyjskiego i ważnych zbiorów książkowych. Kolejna pod względem liczby zbiorów biblioteka na świecie mieści się w Londynie. Ta skarbnica wiedzy gromadzi 150 mln zbiorów i zatrudnia prawie 2 tys. Bibliotekarzy. W XX wieku  została wzbogacona w stare buddyjskie teksty z Dunhuang, Kodeks Synajski, rękopisy hebrajskie, syryjskie, koptyjskie i inne.

 

 

Biblioteka Publiczna w Nowym Jorku

To jedna z największych bibliotek publicznych na świecie i jedna z najważniejszych bibliotek naukowo-badawczych w USA. Zwiedzający prócz ogromnych zbiorów, mogą podziwiać m.in. niezwykłą Czytelnię Główną z jej ogromnymi oknami i wspaniałymi i imponującymi żyrandolami. Co ważne dostęp do niej jest powszechny i bezpłatny.

 

 

Biblioteka Klasztoru na Strahovie, Praga, Czechy

   

Barokowa biblioteka, którą  należy zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Wnętrza położonej na terenie Klasztoru na Strahovie biblioteki wykonano głównie z drzewa orzechowego. Jej sufit zdobią zapierające dech w piersiach sztukaterie i malowidła.

           

 

 

Biblioteka Aleksandria, Egipt

Wzniesiona dla upamiętnienia historycznej Biblioteki Aleksandryjskiej, która spłonęła w I wieku p.n.e., została oficjalnie otwarta w 2002 roku. Bryła budynku przypomina przechylony bęben, a jego fasada z szarego granitu wyżłobiona jest literami 120 rodzajów starożytnych i współczesnych alfabetów.

 

 

Biblioteka Bodlejańska w Oksfordzie

 

Założona w 1602 roku jest jedną z najstarszych bibliotek w Europie. W jej zbiorach znajduje się ponad jedenaście milionów książek, które zajmują półki o łącznej długości 180 km. Wśród nich m.in. rękopisy Tolkiena. W jednej z czytelni kręcono sceny do serii filmów o Harrym Potterze.

 

 

Stacja Kultura w Rumii

W kwietniu 2016 roku Stacja Kultura, biblioteka główna na dworcu kolejowym w Rumii, została uznana za najpiękniejszą na świecie. Placówka wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii “Single Space Design”, dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych. Znajduje się ona na dworcu kolejowym w Rumii (woj. pomorskie). Powstała w 2014 roku, a jej powierzchnia zajmuje 80% budynku dworca. We wnętrzach czekają na miłośników książek wypożyczalnia dla dzieci i dorosłych, czytelnia, pracownia plastyczna i fotograficzna.

 

Biblioteka Narodowa w Brazylii

 

Biblioteka Narodowa w Brazylii została otworzona w 1810 roku, jednak jej historia sięga roku 1755. Pierwotnie bowiem zbiory znajdowały się w Lizbonie. Wszystko zmieniło trzęsienie ziemi, które niejako wymusiło przewiezienie zbiorów bibliotecznych w bezpieczne miejsce do Brazylii. W bibliotece znajduje się aż dziewięć milionów pozycji książkowych – to siódma co do wielkości biblioteka na świecie.

 

 

Biblioteka w Birmingham – Wielka Brytania

 

Na początku września 2013 roku powstała największa biblioteka publiczna w Europie.

W środku znajduje się szereg połączonych ze sobą okrągłych sal. Z myślą o czytelnikach powstał również taras, na którym można w otoczeniu natury przeczytać wybrana pozycję książkową. Co ciekawe, w punkcie widokowym biblioteki znajduje się kopia pośmiertnej maski Williama Szekspira. Ma to być forma upamiętnienia jednego z największych dramaturgów wszech czasów.

 

 

 

Biblioteka Trinity College w Irlandii

 

Jest to biblioteka akademicka, a jednocześnie największa biblioteka w Irlandii. To właśnie tu znajduje się najważniejszy zabytek irlandzkiego chrześcijaństwa: Księga z Kells z 800 roku, a także najstarszy znany ewangeliarz zawierający łaciński przekład czterech Ewangelii. Zbiory biblioteczne to ponad sześć milionów druków. Mówi się, że są one równoznaczne z 400-letnim rozwojem nauki.

 

Biblioteka Klementinum w Pradze – Czechy

 

Budynek znajduje się na Starym Mieście w Pradze, w okolicy Mostu Karola. Biblioteka powstała po likwidacji zakonu w XVII wieku, po którym do dziś pozostało barokowe wnętrze. Jest jedną z najstarszych bibliotek na terenie Czech, a liczba zbiorów wynosi ponad 6,5 miliona woluminów. Przez wielu uważana jest za najpiękniejszą bibliotekę na świecie. Co ciekawe, oprócz imponującej liczby egzemplarzy książkowych Klementinum w Pradze ma także pokaźną kolekcję ziemskich globusów i zegarów astronomicznych. Nie da się ukryć, że obok tej biblioteki nie można przejść obojętnie. W dodatku jej wnętrze na długo pozostaje w pamięci tego, kto chociaż raz ją odwiedził.

 

 

Biblioteka Real Gabinete Português de Leitura w Rio de Janeiro

 

Biblioteka została otworzona przez córkę cesarza Brazylii Piotra II, Izabelę, oraz jej męża Gastona Orleańskiego, hrabiego d’Eu, 10 września 1887 roku. Biblioteka ma jedną z największych kolekcji dzieł portugalskich. Osoby zarządzające twierdzą, że jej zbiory z roku na rok powiększają się o ponad sześć tysięcy egzemplarzy. W jej wnętrzu znajdziemy również pokaźną kolekcję obrazów José Malhoa i Henrique Medina. Każdego dnia odwiedza ją około 150 osób.

 

 

Najdziwniejsze, najstarsze, największe. Jakby żywcem wyjęte z baśni Andersena, ozdobione dziełami sztuki, ukryte przed światem, a jednak wzbudzają zachwyt.