Wyjątkowe, piękne, wzruszające książki o relacjach między dzieckiem a mamą i tatą. Oto zestawienie najlepszych książek.

 

Jak mama została Indianką – Ulf Stark

Mały Ulf pewnego dnia odciąga mamę od smażenia kotletów. Spędzają ze sobą niezwykły dzień. Mama zmienia się nie do poznania – przypomina sobie czasy, kiedy sama, jako mała dziewczynka, bawiła się w Indian. Ten jeden raz kotlety mogą poczekać!
Pięknie ilustrowana, ciepła i mądra książka, doprawiona humorem! Historia o małym Ulfie i jego mamie pomoże rodzicom zrozumieć, jak ważne są chwile spędzone z dzieckiem, i że nawet w nawale obowiązków warto sobie czasem pozwolić na odrobinę szaleństwa! Dzieciom natomiast pozwoli spojrzeć na rodziców w zupełnie nowym świetle i choć trudno w to uwierzyć, rodzice też kiedyś byli mali.

Mama bohatera

Arcyciekawa i przewrotna Mama bohatera nie jest zwykłą bajką, chociaż nie brakuje w niej rycerzy, króla, ogra, goblina, magii i wartkiej akcji. Prawdziwym bohaterem tej opowieści okazuje się pewna mama która wyrusza ze swoim synem (najlepszym szermierzem w królestwie) do Czarnego Kawalera, by w imieniu króla negocjować rozłożenie pewnego długu na dogodne raty. To komiczna niepowtarzalna historia o sile matczynej miłości. Genialnie opowiedziana i zilustrowana.

Basia i mama w pracy- Zofia Stanecka

Mama Basi wraca do pracy, jest nauczycielką i ma bardzo ważne zadanie do wykonania. Ma dużo mniej czasu dla rodziny i Basia jest z tego powodu bardzo niezadowolona.
Basia to współczesna, zabawna i mądra dziewczynka. Przygody Basi poszerzają wiedzę dziecka, pomagają mu zrozumieć otaczający go świat, pokazują jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Dowcipna, mądra i kształcąca pozycja.

Nasza mama czarodziejka – Joanna Papuzińska

Książka składa się z kilku historii o niezwykłej, sympatycznej i miłej mamie oraz trzech jej synach.

Są to ciepłe opowiadania o tym, jak główna bohaterka oczarowała wielkoluda, zreperowała księżyc, obroniła statek przed burzą, hodowała potwora, szukała złodzieja, urządziła podróż samochodem i ratowała dzwonnicę.

Opisywana mama bawi się z dziećmi, oddając im swój czas i arsenał pomysłów. Dzięki mamie czarodziejce dzieciństwo chłopców jest pełne przygód i wypełnione miłością.

Tsatsiki i mamuśka -Moni Nilsson

Tsatsiki to dość niezwykłe imię i zupełnie zwyczajny chłopiec. No, może z wyjątkiem tego, że jego mama, zwana czule Mamuśką, gra na basie w zespole rockowym, a jego tata jest poławiaczem ośmiornic, mieszka w Grecji i nawet nie wie o istnieniu swojego syna.
Tsatsiki mieszka w Sztokholmie, ma siedem lat i chodzi do pierwszej klasy.     W jego życiu pojawiają się przyjaźń, miłość, ale też wielki wróg. Poza tym musi coś wymyślić, żeby zalecający się do Mamuśki kolega z zespołu nie został przypadkiem jego nowym tatusiem!

Dalsze przygody Tsatsikiego w książce „Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic”.

 

Filip i mama, która zapomniała – Pija Lindenbaum

Mama Filipa z powodu zmęczenia i stresu, pewnego dnia zamienia się w smoka. I zupełnie zapomina o wszystkich czynnościach, które wykonują mamy. A co się robi z mamą, która zamieniła się w smoka i wylizuje talerze, zamiast je pozmywać, depcze telefon, zionie ogniem, je muchy i ze złości wali ogonem o ziemię? Filip wyrusza z mamą w poszukiwaniu lekarstwa na smoki.

Mama jest tylko jedna, a tu mamy wszystkie

Ciekawa pozycja zawiera opisy 30 różnych typów matek. Mamy Mamę Optymistkę, której sposobem na wszystko jest optymizm i zaraźliwa radość, Mamę Na Czasie, która zna wszystkie nowinki dotyczące wychowania dzieci jeszcze przed ich narodzinami, Mamę Nie Usiedzi w Domu, dla której każdy pretekst jest dobry by wyjść z domu i wiele innych Matek. Opisy są zabawne i z przymrużeniem oka, a każda mama to mieszanina tych wszystkich typów.

MOJA MAMA

Wzruszająca opowieść o miłości, o wspólnym opowiadaniu bajek. Wieczorem mama kładzie synka spać, a wtedy on bawi się z nią kolorami. Bierze kolor żółty i wtedy mama przemienia się w lwicę, czerwony i mama zamienia się w Indiankę, a od niebieskiego w niebo. I to nie wszystko bo mama ma jeszcze wiele wcieleń.

Piękna książka o relacji matki z dzieckiem, o ich miłości i przywiązaniu. I ważnych, wspólnych chwilach i wieczornych rytuałach. Zawiera piękne, klimatyczne ilustracje.

SUPER M

Narratorem tej książki jest chłopiec, który opowiada o swojej mamie – superbohaterce. O tym jak zawsze mu pomaga, podnosi na duchu, wymyśla najlepsze zabawy, uczy magicznych sztuczek i o wielu innych rzeczach, które codziennie wykonuje. I udowadnia, że te wszystkie umiejętności to tak naprawdę super moce, które mają mamy.

MAMA NA DIECIE

Mama gotowała pyszne dania dla swojej rodziny, aż pewnego dnia, pod wpływem gazet o zdrowym odżywianiu i zgrabnej figurze kupiła wagę i postanowiła przejść na dietę.

Mama na diecie to mała, ale zabawna i mądra książka. Każda mama doskonale zrozumie co przechodziła mama pingwina.

Jak tata się z nami bawił- U. Stark, M. Lepp

Wspaniała książka opowiada o zabawie taty z synami. Zdarza się to po raz pierwszy, więc dla chłopców jest to wyjątkowe wydarzenie. Gra w chowanie klucza jest zabawna i umacnia więzi rodzinne, ale w pewnym momencie wymyka się spod kontroli. Książka urzeka ciepłem opowieści, bliskością bohaterów, humorem i lekkością. To książka, która inspiruje tatusiów do wspólnej zabawy z dziećmi i pokazuje, jak ważny jest ten wspólny, rodzinny czas.

Jak tata pokazał mi wszechświat -U. Stark, E. Eriksson

Przepiękna opowieść o wspólnej wyprawie ojca i syna. Tata chce, by jego dziecko poznało wszechświat, dlatego wyruszają na wyprawę. Ich wędrówka ma miejsce na łące za miastem. Rodzic z przejęciem opowiada maluchowi o gwiazdach, wymienia ich nazwy, w czasie, gdy dziecko bardziej zainteresowane jest tym co znajduję się na ziemi. W książce pokazana została przede wszystkim piękna więź między dzieckiem, a rodzicem.

Super tata – H. Tullet

Książka o wspaniałym tacie przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Supertata wie, o czym marzy każdy z członów rodziny, jest super silny i potrafi czarować. Każdy tata odnajdzie się w takiej roli.

 Pomysłowo wydana książka o super tacie, który spełnia marzenia swojej rodzinki, nawet te najbardziej szalone.

Co mi powiedział tata- A. Desbordes, P. Martin

Rozmowa kilkuletniego chłopca z tatą, który odpowiada na ważne pytania. Tłumaczy dziecku, że jeśli będzie odważny zawojuje świat i poradzi sobie z każdymi trudnościami. W prosty sposób przekazuje wskazówki na całe życie. Dotyczą one wiary we własne siły, nie poddawanie się przeciwnościom losu i pozytywne myślenie.

Nieźle to sobie wymyśliłeś, Albercie- G. Bergström

Cała seria książek o kilkuletnim Albercie skupia się na relacjach syna z ojcem, postać matki się nie pojawia. Tata uwielbia spędzać czas z synem i poświęca mu dużo uwagi, jednak czasem chce po prostu usiąść w fotelu i poczytać gazetę. Wtedy Albert może się pobawić skrzynką z narzędziami, nie może tylko dotykać piły. Alberta ponosi wyobraźnia, buduje helikopter i wraz z tatą wyrusza w wielką wyprawę.

Pospiesz się, Albercie- G. Bergström

Zabawna historia pewnego poranka, kiedy Albert szykuje się do przedszkola, ale ciągle coś rozprasza jego uwagę, a to trzeba ubrać lalkę, a to naprawić samochodzik, a książka o zwierzętach taka ciekawa… Czas mija nieubłaganie, tata woła, ponagla, napomina, a Albert ciągle: “Zaraz, tylko jeszcze…” Zgadnijcie jednak kto na kogo będzie musiał czekać, gdy wybije godzina wyjścia z domu? 

Wiąż, ile chcesz, Albercie- G. Bergström

Wspaniała opowieść o wolności i stawianiu granic przez tatę. Albert właśnie nauczył się wiązać i chce sztukę tę trenować bez przerwy – wiąże nie tylko sznurowadła, kokardy i szaliki, ale też tworzy skomplikowane sznurkowe labirynty obejmujące kuchenne szafki, szafy i drzwi wejściowe. Tata jest bardzo dumy z synka i stara się go wspierać w jego nowej pasji, jednak w pewnym momencie musi powiedzieć “dość” i zaproponować kompromis.

Moje szczęśliwe życie- R. Lagercrantz, E. Eriksson

Pierwsza część serii o Duni i jej tacie. Dunia, a właściwie Daniela to pogodna, doceniająca szczęśliwe chwile dziewczynka, która właśnie rozpoczyna szkołę podstawową. Wszystko świetnie się układa do momentu, gdy jej najlepsza i jedyna przyjaciółka przeprowadza się do innego miasta. Jak poradzić sobie ze smutkiem, złością i tęsknotą? W książce mamy jeszcze drugi, ważny emocjonalnie wątek – dziewczynkę wychowuje jedynie tata, ponieważ jej mama zachorowała i umarła. Tata towarzyszy jej we wszystkich ważnych chwilach i wspiera.

Miłość – A. Desbordes

Cudowna książka. Zachwycająca i wzruszająca.

Uświadamia dzieciom, że miłość rodziców nie ma granic, że kochają je zawsze i wszędzie, nie ważne gdzie są i jak się zachowują.