9 lutego w całej Europie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu! A oto kilka słów o tym, co to jest Internet i jak bezpiecznie z niego korzystać. 

Każdy z nas codziennie używa Internetu, czy to korzystając z mediów społecznościowych, czy uczestnicząc w lekcjach online. Od jakiegoś czasu sieć stała się nieodłączną częścią naszego życia. Surfowanie po Internecie niejednemu sprawia frajdę, należy jednak pamiętać, żeby zachować zdrowy rozsądek i używać sieci bezpiecznie.  

 

A tak właściwie to co to jest ten Internet? 

 

Internet to sieć połączeń pomiędzy komputerami. Jego działanie pozwala na korzystanie z stron WWW, elektronicznej poczty, czy wielu innych usług. Bez tego globalnego systemu nasze życie byłoby znacznie trudniejsze. Dzięki internetowi robimy zakupy online, oglądamy filmy, załatwiamy sprawy urzędowe i bankowe, ale również zdalnie się uczymy. 

 

Jak bezpiecznie z niego korzystać? 

 1. Zabezpiecz komputer programem antywirusowym, antyszpiegowskim i firewallem! 

2. Korzystaj tylko z legalnego systemu operacyjnego. Pirackie wersje mogą nas śledzić i wysyłać informacje niepożądanym osobom. 

3. Systematycznie aktualizuj oprogramowanie komputera. 

4. Nikomu nie podawaj numeru swojej karty płatniczej oraz kodów PIN. 

5. Nie otwieraj maili od nieznanych Ci osób, a tym bardziej linków w nich zawartych. 

6. Zakupy online rób tylko od zaufanych sprzedawców. 

7. Używaj tylko ciężkich do odgadnięcia haseł. 

8. Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę, czy połączenie jest bezpieczne i czy zawiera odpowiednie zabezpieczenia. Najbezpieczniej płacić przy odbiorze. 

9. Nie ufaj osobom poznanym w sieci! Nie spotykaj się z nimi. 

10. Nie podawaj swoich danych osobowych ( imię i nazwisko, numer telefonu, czy adres zamieszkania)! 

11. Z Internetu korzystaj z umiarem. Zbyt długie obcowanie z telefonem, tabletem lub komputerem może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi. 

 

 

Jakub Grzechocki 

Agata Gralec